POWRÓT

Maciej Fraj

Całkiem nieźle mi się układa i nie mogę narzekać. Po skończeniu studiów moją pierwszą pracą było zlecenie dla jednej z jeleniogórskich firm – nic nadzwyczajnego – była to praca jako web developer. Miałem stworzyć szablony graficzne dla systemu CMS. Drugą pracą dla odmiany była praca jako Projektant CAD/konstruktor. Jako konstruktor pracowałem w dwóch firmach; w pierwszej bylem tylko 4 miesiące ale w następnej byłem dłużej,  około 2 lata.
 
Później nastąpił przełom i chyba najlepszy okres w moim życiu - praca jako front end developer w samym Londynie. To było to!  Bylem w swoim żywiole, czułem się jak ryba w wodzie, do tego ta atmosfera i ludzie… Coś fantastycznego! Zawsze i chętnie bym to powtórzył. Niestety z przyczyn osobistych musiałem wrócić do Polski :-( . Wróciłem do firmy, w której już pracowałem wcześniej i przez kolejne 2 lata pracowałem jako konstruktor.
 
Jeśli chodzi o studia, to dla mnie najlepsze były przedmioty informatyczne czyli html, css, bazy danych, algorytmy i struktury danych itp. Tego nie wiedziałem i to mi się przydało najbardziej. Co do reszty przedmiotów tych technicznych, to już je miałem wcześniej w technikum budowlanym, więc nie zaskoczyły mnie rysunki techniczne czy inne. Tak naprawdę to chciałem studiować budownictwo ale akurat w tym roku w którym wybierałem się na studia, kierunek ten został zamknięty, wiec wybrałem KPSW, czego nie żałuję. Ubolewam jedynie nad tym, że w czasie studiów moja sytuacja finansowa nie pozwolila mi na wyjazd do Dundee (wymiana z programu Erasmus), żeby tam jechać i się uczyć, ponieważ z perspektywy czasu widzę, że dużo by mi to dało.  
 
Ze swojego doświadczenia wiem, że jeśli ktoś szuka pracy i będzie znał C++ albo jeśli będzie dobry z JavaScript, to nie ma problemu z jej znalezieniem – Wrocław przywita go z otwartymi ramionami. Jeśli chce się być programistą z prawdziwego zdarzenia, to należy ciągle się doskonalić i o tym należy pamiętać. W Jeleniej Górze również jest naprawdę dużo zakładów w strefie ekonomicznej, które dają zatrudnienie, glównie są to techniczne zawody. Trzeba jednak pamiętać, że liczy się szersza wiedza, którą trzeba uzupełniać samodzielnie.