POWRÓT

Sławomir Barczak

Sławomir Barczak

Po studiach wróciłem w rodzinne strony (kujawsko-pomorskie). Przez pierwsze kilka tygodni szukałem pracy jako informatyk na lokalnym rynku, jednak nie była to łatwa sprawa – wszędzie wymagano ode mnie doświadczenia, którego po studiach nie posiadałem. I tutaj należy zwrócić uwagę na możliwość odbywania stażu w różnych firmach lokalnych na terenie Jeleniej Góry – Code Two / CPU Zeto i innych. Z perspektywy czasu żałuję, że nie postarałem się bardziej i razem ze studiami nie szukałem równocześnie stażu. Z czasem stwierdziłem, że lepiej wziąć się w garść i czemu by samemu czegoś nie otworzyć. Skorzystałem ze środków unijnych na stworzenie własnej działalności gospodarczej. Wiązało się to wszystko z dużą ilością dokumentów, stworzeniem biznesplanu i już po otrzymaniu środków pilnowania wszystkich wydatków. Za kilka miesięcy mijają trzy lata od uruchomienia własnej firmy. Mam za sobą kilkadziesiąt projektów, w kolejce są następne. Najważniejsza jest umiejętność dostosowania się do potrzeb rynku i konkretnego klienta. Nie zawsze było dobrze, ale nie można się poddawać i iść wyznaczoną przez siebie ścieżką. Upór zawsze popłaca.

Zazwyczaj studenci kierunku ETI od początku studiów przywiązują większą uwagę albo do części informatycznej, albo do części technicznej przedmiotów, jakie są oferowane na tym kierunku. Ja osobiście od początku bardziej skupiałem się na tych pierwszych. Zawsze interesowały mnie zagadnienia dotyczące informatyki.  W pierwszych semestrach niewątpliwie największe znaczenie dla mnie miał przedmiot „Algorytmy i struktury danych” – to tam nauczyłem się poprawnie rozwiązywać problemy, jakie człowiek napotyka nie tylko w pracy, ale i na co dzień. Kolejnym przedmiotem, do którego zawsze starałem się przygotować, było „Programowanie obiektowe”, co w późniejszych latach okazało się bardzo przydatne z racji zleceń, jakie otrzymywałem od klientów. Na koniec trzy przedmioty, bez których nigdy nie robiłbym tego, co teraz – „Technologie tworzenia serwisów internetowych”, „Projektowanie aplikacji internetowych” i „Bazy danych”. Od zawsze interesowało mnie tworzenie stron internetowych, jednak połączenie w/w przedmiotów pozwoliło mi poszerzyć swoją wiedzę na tyle, by myśleć potem o otworzeniu własnej firmy w tej branży. Oczywiście były to tak naprawdę podstawy, fundamenty, jednak niewątpliwie bardzo solidne.

 

 

Pan Sławomir Barczak ukończył studia w roku 2013. Z powodzeniem prowadzi własną firmę. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.